Navigace - Egypt
Dovolená Egypt Recenze hotelů Egypt
Novinky Egypt Hotely a ubytování Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt  


      --> Kdo tu žije? - o lidech

      Obecné informace
      Náboženství
      Národnosti
      Další zajímavosti
      -->Sociální uspořádání

Egypt - Sociální uspořádání

egyptské dětiZa rok vzroste počet obyvatelstva zhruba o jeden milión lidí. Téměř polovina zemědělců odešla do měst, aby našla zaměstnání buď v oblasti průmyslu nebo v oblasti turistického ruchu. Důsledkem toho je nevídaná nouze o byty a rozrůstání městského území, které ale zase pohlcuje vzácnou zemědělskou půdu. Východiskem je poušť. Kde dříve přežívali jen kočovníci, dnes díky umění a technice nalézají domov statisíce lidí.
Čtyřicet procent Egypťanů je mládež mladší patnácti let. Aby se pro ně mohlo zajistit potřebné vzdělání, bylo nutno téměř každý den otevřít dvě nové školy. Kde to není možné, byli vytvořeny větší třídy nebo směnné vyučování. Důsledkem toho dnes většina dětí i v odlehlých oblastech umí psát a číst. U jejich rodičů to není tak obvyklé. Povinná školní docházka platí od roku 1923, ale důsledně byla zavedena až v době vlády prezidenta Násira (1952). Egypt má 13 univerzit. Přes tyto skutečnosti existuje ještě velké množství alfabetů. Pro arabský svět je ale Egypt na vysoké vzdělanostní úrovni. Proto jsou v arabských státech žádání egyptští profesoři na univerzitách, stejně jako egyptští právníci a inženýři. Většina z nich odchází do oblasti Perského zálivu za lepším finančním ohodnocením. Egypťané mají povinou službu v armádě v délce tří let, pokud dokončí střední školu, doba se snižuje na dva roky, pokud studují na univerzitě doba se snižuje na rok.
Vysoké subvence základních potravin a sociálních dávek pro nejchudší jsou zachovány, aby sociální napětí nepřekročilo únosnou míru. V současnosti patří k velkým plánům země industrializace.

Průvodce a mapy


Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
Egypt
Egypt
272 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt
Egypt
449 Kč

Odkazy
odkaz