Navigace - Egypt
Dovolená Egypt Recenze hotelů Egypt
Novinky Egypt Hotely a ubytování Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt  


      --> Zajímavosti, postřehy, informace od návštěvníků

      Symboly
      Papyrus
      -->Hieroglyfy
      Bohové
      Egyptologie
      Mumifikace
      Objevení Tutanchamónova hrobu a záhadná kletba
      Divy světa

Egypt - Hieroglyfy

První hieroglyfy se dochovaly již z předdynastické doby – z doby kolem roku 3000 př. n. l. Byly nalezeny v Abydu. Platilo, že význam slova je udáván souhláskami a samohlásky dotvářejí nuance slov. Slovo stačilo tedy napsat jen v souhláskách. Pro jednotlivé souhlásky nebo skupinu dvou až tří souhlásek byl vytvořen charakteristický znak. Značky tedy nevyjadřují celá slova, ale jen jejich souhlásky. Slovo získáme až kombinací patřičných značek. Někdy bylo jednodušší vyjádřit slovo jediným obrázkem (ideogram). Mezi jednotlivými slovy se nedělaly mezery, pouze byli mezi ně vkládány určující značky (determinativy).
Faraóni měli většinou až pět jmen, dvě nejdůležitější byli vyryty do kartuše. Kartuš je ovál, magická smyčka lana, do kterého byly vepsány nejen jména faraónů, ale také různé fráze a hesla (jako třeba „ mír se všemi“).

Rozluštění hieroglyfů
První rozluštitel egyptských hieroglyfů byl Jean-Francois Champollion, který se narodil 23. prosince 1790. Podle legendy bylo jeho narození předpovězeno čarodějem, který byl přivolán k lůžku jeho nemocné matky. Od dětství byl nadaný, neobyčejně vnímavý, měl velké odhodlání. Již v jedenácti letech ovládal řečtinu a latinu a studoval hebrejštinu. Ve dvanácti letech napsal svou první knihu. Ve třinácti se začal učit arabsky, chaldejsky, syrsky, koptsky a čínsky. V sedmnácti se stal členem akademie v Grenoblu.
Champollionovi se podařilo rozluštit texty na Rosettské desce, která byla objevena roku 1799 Napoleonovýmy vojáku u města Rosetta. Uznání se mu dostalo až 64 let jeho smrti.

ukázka hieroglyfů

Průvodce a mapy


Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
Egypt
Egypt
272 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt
Egypt
449 Kč

Odkazy
odkaz